![Παραλία Αϊ-Γιάννη](https://avdera.blob.core.windows.net/detailphoto/paral_ai_giannis_2.jpg)
Παραλία Αϊ-Γιάννη
Φυσική συνέχεια της παραλίας Αβδήρων, η πλαζ Αγίου Ιωάννη εκτείνεται σε περίπου 450 μέτρα, σε δύο διαδοχικούς, κλειστούς όρμους.
Φυσική συνέχεια της παραλίας Αβδήρων, η πλαζ Αγίου Ιωάννη εκτείνεται σε περίπου 450 μέτρα, σε δύο διαδοχικούς, κλειστούς όρμους.
Απλώνεται μπροστά στον οικισμό Λεύκιππος, ανάμεσα στην παραλία Αβδήρων και το Πόρτο Μόλο. Είναι αμμώδης, όπως και ο θαλάσσιος πυθμένας της και στα πρώτα μέτρα έχει μικρό βάθος. Δεν είναι οργανωμένη παραλία και οι επισκέπτες πρέπει να διαθέτουν δικά τους μέσα (φαγητό, νερό, ομπρέλες).
Η ποιότητα των νερών της ελέγχεται τακτικά από τον επίσημο κρατικό φορέα και χαρακτηρίζεται ως εξαιρετική. Η πρόσβαση είναι εύκολη μέσω του τοπικού οδικού δικτύου.
Φωτογραφίες
![](https://avdera.blob.core.windows.net/photo/paral_ai_giannis_1.jpg)